دشوار انجمن اندازی موسیقی ایرانیان

دشوار: انجمن اندازی موسیقی ایرانیان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری دلایل شکست طرح انجمن موسیقی امروز ایرانیان در مرحله آخر ، موسیقی پاپ خواستار سندیکایی مستقل از خانه‌موسیقی است

گروهی از فعالان عرصه موسیقی که اعتقاد داشتند موسیقی پاپ باید سندیکای مستقلی از منزل موسیقی داشته باشد؛ ده سال قبل تلاش‌هایی جهت راه‌اندازی انجمن موسیقی امروز ای

دلایل شکست طرح انجمن موسیقی امروز ایرانیان در مرحله آخر ، موسیقی پاپ خواستار سندیکایی مستقل از خانه‌موسیقی است

موسیقی پاپ خواستار سندیکایی مستقل از منزل موسیقی است/دلایل شکست طرح انجمن موسیقی امروز ایرانیان در مرحله آخر

عبارات مهم : انجمن

گروهی از فعالان عرصه موسیقی که اعتقاد داشتند موسیقی پاپ باید سندیکای مستقلی از منزل موسیقی داشته باشد؛ ده سال قبل تلاش هایی جهت راه اندازی انجمن موسیقی امروز ایرانیان شروع کردند که تا ثبت اساسنامه پیش رفت؛ ولی در آخرین مرحله ناکام ماند. خشایار اعتمادی که در بطن این ماجرا بوده همچنان بر استقلال موسیقی پاپ از منزل موسیقی تاکید دارد.

خشایار اعتمادی راجع به “انجمن موسیقی امروز ایرانیان”که قرار بود سندیکای فعالان عرصه موسیقی پاپ باشد به خبرنگار ایلنا گفت: سال ۱۳۸۶ به همراه مرحوم آقای فرید سلمانیان، مرحوم افشین یداللهی، فردین خلعتبری، آقای حسین خانی، بنده و سه چهار نفر دیگر اقدام به راه اندازی “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” کردیم.

دلایل شکست طرح انجمن موسیقی امروز ایرانیان در مرحله آخر ، موسیقی پاپ خواستار سندیکایی مستقل از خانه‌موسیقی است

مراحل این کار بسیار خوب و درست پیش رفت و حدود ۸ ماه روی اساسنامه آن کار شد. اساسنامه بسیار با دقت تنظیم و نوشته شد. در اساسنامه این انجمن کمیته های مختلفی ازجمله کمیته نوازندگان، آهنگسازان، استودیودارها، تهیه کنندگان، شرکت های موسیقی و کمیته خواننده ها دیده شد.

همچنین در کانون ها، بخش اقتصاد موسیقی پاپ و کانون رسانه و تبلیغات، پخش مدرن، تدریس و ارتقای آماتورها به حرفه ای شدن، چه در حوزه تولید و چه در حوزه اجرای صحنه ای درنظر گرفته شد. ضمن اینکه مبحث برگزاری جشنواره های پاپ به صورت هر سال در اساسنامه مطرح شد.

گروهی از فعالان عرصه موسیقی که اعتقاد داشتند موسیقی پاپ باید سندیکای مستقلی از منزل موسیقی داشته باشد؛ ده سال قبل تلاش‌هایی جهت راه‌اندازی انجمن موسیقی امروز ای

این خواننده موسیقی پاپ که در آن وقت به عنوان مدیرعامل و مدیر هیئت مدیره “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” تا پیش از مجمع عمومی گزینش شد، در ادامه افزود: خوشبختانه کار ثبت اساسنامه هم صورت گرفت و با مراجع ذیصلاح نیز صحبت ها انجام شد. “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” از مرحله تایید وزارت ارشاد در دوران جناب آقای صفارهرندی گذشته بود و می شد گفت که تقریبا کار تمام بود.

حتی در آن زمان؛ موسیقی پاپ به عنوان حوزه ای از موسیقی آنقدر قابلیت، کاریزما و پتانسیل پیدا یافته بود که به لحاظ نظر بازیگران و صورت های معروف و از نظر تکثر خوانندگان و دوستدارانش می توانست به تنهایی صاحب یک انجمن، سندیکا یا منزل ای جهت خودش باشد. ما در اساسنامه ی این انجمن جدا از بحث بیمه، صندوق و بحث های دیگر را هم لحاظ کرده بودیم و در شرایطی که به نظر می رسید کار تمام شده، به یکباره اتفاقاتی افتاد که موجب شد “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” رسما راه اندازی نشود.

وی همچنین راجع به اتفاقاتی که از راه اندازی “انجمن موسیقی امروز ایرانیان”ممانعت کرد، چنین یاد می کند: درحالیکه به نظر می رسید کار از تایید وزارت ارشاد گذشته هست؛ به ناگهان وزیر ارشاد آقای صفارهرندی عوض کردن کردند و جناب حسینی به جای ایشان تشریف آوردند.

دلایل شکست طرح انجمن موسیقی امروز ایرانیان در مرحله آخر ، موسیقی پاپ خواستار سندیکایی مستقل از خانه‌موسیقی است

متاسفانه آقای فرید سلمانیان هم که نقش محوری در این انجمن داشتند، به رحمت خدا رفتند. چیزی نمانده بود تا ما مجمع عمومی انجمن را تشکیل بدهیم؛ ولی انتخابات سال ٨٨ از راه رسید و در وزارت ارشاد خیلی از پرسشها عوض کردن کرد. همزمان با این تغییرات و فوتِ آقای سلمانیان؛ انگیزه ها هم کمرنگ شد.

خشایار اعتمادی در ادامه افزود: محوریت حرکت تاسیس انجمن با آقای سلمانیان بود و بار مهمی از این کارها بر دوش ایشان و یکی دو نفر دیگر قرار داشت. بعد از فوت آقای سلمانیان که حدود۲۰ سال سابقه مدیریت در عرصه موسیقی داشت، بعضی اختلاف سلیقه ها میان اعضا پیش آمد و دیگر کار پیش نرفت.

گروهی از فعالان عرصه موسیقی که اعتقاد داشتند موسیقی پاپ باید سندیکای مستقلی از منزل موسیقی داشته باشد؛ ده سال قبل تلاش‌هایی جهت راه‌اندازی انجمن موسیقی امروز ای

با اینکه از ابتدا کارها را با مشورت همگان پیش می بردیم و افراد وزینی چون فردین خلعتبری، افشین یداللهی، دو وکیل، نمایندگانی از تهیه کنندگان و خوانندگان موسیقی پاپ با ما همکاری داشتند ولی نتیجه نهایی حاصل نشد.

این موزیسین گفت: بعد از توقف فعالیت ها، بازهم جهت پیش بردن تاسیس انجمن؛ کارهای بسیاری صورت گرفت. من خودم به مجلس رفتم و با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس صحبت کردم؛ همچنین به اکثر مراجع ذیصلاح مراجعه کردم. در واقع ما در مرحله هیات امنا بودیم و بعد تعیین هیات مدیره و طبیعتا قرار بود به شکل درست اجرایی کار برسیم و طبعا شکل دادن یک انجمن به واسطه یک یا دو نفر اتفاق نمی افتد.

دلایل شکست طرح انجمن موسیقی امروز ایرانیان در مرحله آخر ، موسیقی پاپ خواستار سندیکایی مستقل از خانه‌موسیقی است

با لطف دوستان تا تشکیل مجمع عمومی و اخذ رای گیری جهت هیئت مدیره ثابت، من در هیئت امنا، هم مدیر هیئت مدیره بودم و هم مدیرعامل. ما با خرد جمعی کارها را انجام می دادیم و پیشنهادات را مورد بررسی قرار می دادیم ولی بازهم انجمن موسیقی امروز ایرانیان شکل نهایی اش را نگرفت.

این خواننده؛ تلاش جهت راه اندازی دوباره انجمن را ناکام بیان کرد و افزود: سال ۱۳۹۲، با اصرار ناشران از معاونت هنری، جلسه ای راجع به تشکیل انجمن ناشران برگزار شد. ازسوی معاونت؛ بنده هم دعوت شده است بودم. در آن جلسه از ایده کانون ناشران در زیرمجموعه “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” دفاع کردم که مورد قبول معاونت واقع شد و من اساسنامه مذکور را نه به ناشران بلکه به نماینده معاونت هنری دادم ولی دیگر پیگیری نشد.

وی افزود: در ادامه بازهم اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه چندی پیش از طرف مدیر محترم منزل موسیقی از ما دعوت به عمل آمد در آنجا حضور پیدا کنیم. به ما گفتند که قصد دارند کانون موسیقی پاپ را در منزل موسیقی راه اندازی کنند و یکی از کانون ها به فعالان این حوزه تخصیص داده شده است یابد.

من با این پیشنهاد منزل موسیقی مخالفت نکردم البته همچنان اعتقاد دارم موسیقی پاپ این شانیت را دارد که جهت خودش سندیکا، نهاد و منزل مستقلی داشته باشد و باید به جوان ها اعتماد کرد تا جهت خودشان سندیکا یا نهادی داشته باشند تا مطالبات ارزش را پیگیری کند. ولی درنهایت اتفاقی که در منزل موسیقی قرار بود رخ دهد، اتفاق بدی نبوده و نیست.

وی در مورد نوع نگاه و برخورد نهادهای متفاوت با مسئله “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” به خبرنگار ما گفت: هر وقت سندیکایی شکل می گیرد بعضی دغدغه ها شاید ازسوی بعضی نهادها پیش بیاید. گرچه این دغدغه ها در مورد راه اندازی “انجمن موسیقی امروز ایرانیان” معاند و بازدارنده نبود ولی از بعضی نگرانی ها یا حساسیت ها در حوزه پاپ خبر می داد. به هرحال قرار بود بسیاری از بازیگران و صورت های معروف صاحب نام و مهم عرصه موسیقی پاپ با این انجمن، سندیکایی را جهت پیگیری صنفی به امورشان تشکیل بدهند.

اعتمادی راجع به نحوه بروز این حساسیت ها در مسیر تاسیس انجمن گفت: تمامی این نهادهای خاص که حساسیت ها و دغدغه هایی داشتند؛ همراهی نشان دادند. حتی پلیس امنیت و وزارت اطلاعات در جریان کارهای ما بودند و ما هم خواسته مان همین بود که نظارت و همراهی در این زمینه وجود داشته باشد؛ چراکه می خواستیم در چارچوب قانون حرکت کنیم و عاری از اشتباه باشیم بعد انتظار داشتیم چنین نظارت هایی صورت بگیرد تا

خدای ناخواسته غلط های امروز ما باعث شرمندگی مان جهت وقت های دیگر نشود. ما در تمام این مدت با دوستان در این نهادها در ارتباط بودیم و گاه سوالاتمان را با آنها درمیان می گذاشتیم تا به نتیجه بهتری برسیم.

خشایار اعتمادی درعین حال اوضاع نهایی انجمن موسیقی امروز ایرانیان را نامعلوم توصیف کرده و گفت: به هرحال هرچه وقت می گذرد؛ کار سخت تر می شود. امروز ۱۰ سال از زمانی که تصمیم گرفتیم انجمن را راه اندازی کنیم، گذشته. من هنوز باور قلبی ام بر این است که موسیقی پاپ به این صلابت و تجربه دست یافته تا فعالانش سندیکا و انجمن مستقلی جهت پرسشها خود داشته باشند.

الان منزل موسیقی با نگاه مثبتی مشغول راه اندازی کانونی در این زمینه در زیرمجموعه خود است که البته مخالف آن نیستیم. ولی اگر ۱۰ سال قبل موفق می شدیم انجمن را راه اندازی کنیم پراکندگی که این روزها در عرصه موسیقی پاپ شاهد آن هستیم،

به وجود نمی آمد. اگر این انجمن به وسیله بخش شخصی و درچارچوب قانون شکل می گرفت و حرکت می کرد، پرسشها و معضلاتی که در حوزه موسیقی پاپ وجود دارد شاید بسیار کمتر شده است بود. امروز قطعا کار در این زمینه مسئله تر شده. اگر قرار باشد شبیه این انجمن در منزل موسیقی شکل بگیرد قطعا اولویت دوم ماست لیکن همچنان به شکل گیری انجمن مستقل اعتقاد داریم و امیدوارم در آینده ای نزدیک این اتفاق بیفتد.

ایلنا

واژه های کلیدی: انجمن | اندازی | موسیقی | ایرانیان | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs