دشوار انجمن اندازی موسیقی ایرانیان

دشوار: انجمن اندازی موسیقی ایرانیان اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار پزشکی ابداع یک مدل 3‌ بعدی جهت بررسی سلول‌های سرطانی

پژوهشگران آمریکایی، جهت متوقف کردن حرکت سلول‌های سرطانی، یک روش سه‌بعدی اختراع کردند. 

ابداع یک مدل 3‌ بعدی جهت بررسی سلول‌های سرطانی

ابداع یک مدل 3 بعدی جهت بررسی سلول های سرطانی

عبارات مهم : سیستم

پژوهشگران آمریکایی، جهت متوقف کردن حرکت سلول های سرطانی، یک روش سه بعدی اختراع کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، روزانه تقریبا 100 میلیارد سلول تازه در بدن انسان به وجود می آیند.

این سلول ها به تریلیون ها سلول قدیمی تر ملحق می شوند تا بافت ها و ارگان هایی که جهت زنده ماندن به آنها نیاز داریم، شکل دهند.

ابداع یک مدل 3‌ بعدی جهت بررسی سلول‌های سرطانی

گاهی اوقات، هنگامی که یک سلول ایجاد می شود، جهشی در DNA آن رخ می دهد و سلول را ناقص و احتمالا جهت محیط داخلی بدن، خطرناک می سازد.

معمولا یک سلول، نقص های خود را تشخیص و به سرعت به عمر خود خاتمه می دهد.

پژوهشگران آمریکایی، جهت متوقف کردن حرکت سلول‌های سرطانی، یک روش سه‌بعدی اختراع کردند. 

اما گاهی اوقات، سلول جهش یافته به جای از بین بردن خود، تکثیر شده است و توموری را شکل می دهد که ممکن است در هم بشکند، ایجاد متاستاز کرده و به دیگر بخش های بدن–بیشتر اوقات از راه جریان خون-حمله کند.

خوشبختانه، “فیلیپ لدوس” (Philip LeDuc)، استاد مهندسی مکانیک “دانشگاه کارنگی ملون” (Carnegie Mellon University) با همکاری “جیمز لی وان” (James Li Wan)، دانشجوی دکترا و دکتر “کارولا نئومن” (Carola Neumann)، پژوهشگر سرطان سینه از “دانشگاه پیتزبورگ” (University of Pittsburgh) آمریکا، یک “مدل بیمار” اختراع کرده اند که دانشمندان می توانند از آن جهت درک بهتر و نهایتا متوقف کردن جابجایی سلول های سرطانی استفاده کنند.

به گفته لدوس، علت شروع این پروژه، علاقه پژوهشگران به رابطه میان علم فیزیک و سرطان بود.

ابداع یک مدل 3‌ بعدی جهت بررسی سلول‌های سرطانی

از آنجا که تومورها طبیعتا توده های فیزیکی هستند، هم روش های بیوشیمیایی و هم روش های فیزیکی می توانند سلول ها و تومورهای سرطانی را تحت تاثیر قرار دهند.

لدوس، نئومن و وان، بعد از در نظر گرفتن رابطه میان این دو موضوع، توجه خود را به متاستاز و تحلیل سلول های سرطانی منعکس کردند.

پژوهشگران آمریکایی، جهت متوقف کردن حرکت سلول‌های سرطانی، یک روش سه‌بعدی اختراع کردند. 

آنها توانستند علاوه بر همکاری، روش دقیق تر و مرتبط تری را جهت بررسی سلول های سرطانی اختراع کنند.

اگرچه تحلیل سنتی سلول ها، در “پتری دیش” پلاستیکی انجام می شود، این گروه پژوهشی، یک مدل سه بعدی اختراع کردند که شرایط فیزیولوژیکی یک ارگان را دقیق تر منعکس می کند.

ابداع یک مدل 3‌ بعدی جهت بررسی سلول‌های سرطانی

دانشمندان می توانند با استفاده از این مدل، پیچیدگی های سلول های سرطانی را در محیطی که شباهت بیشتری به بدن انسان دارد، کشف و تحلیل کنند.

لدوس می گوید: جهت دهه ها، زیست شناسی با گذاشتن سلول ها درون پتری دیش بررسی شده است است ولی پرسش این است که آیا می توان سیستم های فیزیولوژیک مرتبط تری ساخت؟ ما از روش های “ریزسیال شناسی” (microfluidic) و “ساخت میکرو” (microfabrication) جهت ایجاد سیستم های سه بعدی استفاده می کنیم چون سلول ها در بافت های سه بعدی وجود دارند و طبیعتا در یک پتری دیش دو بعدی مستقر نیستند.

معمولا، سیستم های “میکروفلوئیدیک”(سیستم هایی که مایع را به سطح میکروسکوپی انتقال می دهند)، از پلاستیک ساخته شده است اند ولی از آنجا که لدوس، نئومن و وان، به دنبال یک سیستم فیزیولوژیکی مرتبط تر بودند که با استفاده از کلاژن(برجسته ترین پروتئین در بدن انسان) اختراع کردند.

نئومن، استادیار داروشناسی و زیست شناسی شیمیایی دانشگاه پیتزبورگ می گوید: ما به روش سنتی، سلول ها را در پلاستیک پرورش می دادیم و در پتری دیش ها روی آنها کار می کردیم ولی درهیچ قسمتی از بدن انسان، پلاستیک وجود ندارد. داشتن یک سیستم سه بعدی شبیه به شرایط فیزیولوژیکی، راه بهتری جهت گرفتن نتیجه های سریع تر و مرتبط تر است.

هر یک از ابزار میکروفلوئیدیک ابداعی این گروه، دو جزء کلیدی دارد؛ مجموعه ای از کانال هایی شبیه به رگ های خونی معمول و تراکمی از سلول های سرطانی که در کلاژن جای دارند.

هنگامی که ابزاری ساخته می شود، این کانال ها با یک محرک شیمیایی که در کلاژن اطراف پخش می شود، تزریق می شوند.

در حالیکه مولکول های محرک از کانال ها دور می شوند، یک شیب زیست مولکولی ایجاد می شود. این شیب، امکان حرکت را جهت سلول های سرطانی موجود در کلاژن فراهم می سازد که اغلب به کانال های رگ خونی شبیه سازی شده است بازمی گردد.

اگر سلول های سرطانی به جریان خون بیمار وارد شوند، متاستاز می کنند و می توانند تومورهای سرطانی ثانویه را شکل دهند.

به گفته لدوس و نئومن، زیاد بیماران مبتلا به تومورهای خشک، معمولا در اثر متاستاز از دنیا می روند نه خود تومور اولیه. به همین دلیل، دانشمندان باید بفهمند چگونه رخ دادن متاستاز را در محل اولیه متوقف کنند.

این گروه پژوهشی معتقدند پژوهشگران جهت تشخیص عالی ترین درمان جهت هر بیمار، می توانند از سیستم ابداعی آنها جهت بررسی تومورهای بیماران مبتلا به سرطان استفاه کنند. این فرآیند نهایتا کمک می کند درمان سرطان، شخصی تر و موثرتر شود. این پژوهش در مجله “Scientific Reports”به چاپ رسید.

واژه های کلیدی: سیستم | اختراع | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs